Kurort PRIMORSKO położony jest ma małym półwyspie w południowo-wschodniej części wybrzeża czarnomorskiego. Znajduje się w odległości 50 km od Burgasu i 450 km od stolicy Bułgarii – Sofii.
Ludność miasteczka Primorsko wynosi 2800 osób lecz w miesiącach letnich liczba ta zwiększa się wielokrotnie z powodu przybywających tu masowo turystów, którzy wybierają właśnie Primorsko na miejsce swojego letniego wypoczynku.
Klimat tutaj jest umiarkowanie kontynentalny z wpływem czarnomorskim i śródziemnomorskim, charakteryzującym się łagodna, krotka zima i długotrwałym latem.
Primorsko otoczone jest rozległymi, pokrytymi złotym piaskiem plażami – północna i południowa. Krystalicznie czysta woda w morzu, której temperatura osiąga nawet 27 st. C , zapewnia rozkoszne kąpiele oraz doskonale warunki do nurkowania.
Miasteczko Primorsko jest preferowaną destynacją z powodu korzystnego klimatu, wspanialej przyrody oraz historycznych i kulturalnych zabytków, jak również gościnności mieszkańców i rożnych atrakcji. Największe zainteresowanie turystów wzbudza skalna świątynia „BeglikTasz” poświęcona kultowi Słońca z okresu pogańskich plemion trackich zamieszkujących te tereny jeszcze w III tysiącleciu p.n.e. Historycy i archeolodzy datują powstanie świątyni na II tysiąclecie p.n.e., a jej zrujnowanie na początek IV w. n.e.
Duże zainteresowanie wzbudza znajdujący się w bliskiej odległości rezerwat przyrody „Ropotamo”, gdzie podziwiać można wiele unikatowych obiektów przyrodniczych – liman rzeki Ropotamo, bloto Arkutino, geste lasy, skalne fenomeny, moczary i in. Popularne są tu spacery łodzią po rzece.
W Primorsku znajdą Państwo mnóstwo restauracji, kawiarenek, dyskotek, punktów malej gastronomii, tawern, które czynne są do późna w nocy. Z portu rybackiego można organizować przejażdżki łódką lub stateczkiem. W trakcie trwania sezonu gwarantujemy pewną, słoneczną pogodę.
Główna ulica miasta Primorsko pełna jest niespodzianek. Dominuje kuchnia bułgarska. W stylizowanych na ludowo tawernach (mechany) serwuje się przysmaki typowej kuchni bułgarskiej. Podczas wyśmienitej uczty posłuchać można muzyki na żywo. Jak mawiają Bułgarzy, dobre jedzenie samo się chwali. Jest w tym sporo prawdy, zważywszy, że kuchnia bułgarska, tak różna od polskiej, jest naprawdę smaczna i urozmaicona, głównie za sprawą różnorodności warzyw, a także sporej ilości ziół, jogurtu i ostrej papryki.
Przykładowe atrakcje w Primorsku dla każdego:
Dzieci: wesołe miasteczka, cyrk, jazdy konne, samochodziki
Dorośli:kawiarnie, tawerny, puby, dyskoteki, koncerty w amfiteatrze
Ponadto: motolotnia, stateczek, wodny „banan”, rowery spacerowe, Aqualand, kolejka, boiska sportowe, fitness, narty wodne, rowery wodne, surfing i in.
Primorsko Kuchnia – co warto zjeść.
Kuchnia bułgarska nie jest szeroko rozpowszechniona w Polsce.
Królują różnorodne warzywa z pomidorami na czele. Bułgarzy stosują spore ilości czosnku, ostrej papryki i innych przypraw nadających potrawom pikantny smak. Kuchnia bułgarska z pewnością jest także doskonała dla osób lubiących potrawy lekkostrawne, obfitujące w warzywa. Ze względu na fakt, że kraj ten ulegał różnym wpływom (bizantyjskim, tureckim, greckim, niemieckim) można zauważyć przejęcie wiele obcych potraw i dostosowanie ich do lokalnego gustu.
Artykuł spożywczy, który kojarzy się z Bułgarią to jogurt. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza oryginalnym bakteriom Lactobacillus bulgaricus. Ma on wiele odmian: owczy, krowi, kozi.
Podstawą bułgarskiego jadłospisu są tzw. czorby, gjuweczeta i musaki:
- Czorby to potrawy kuchni starobułgarskiej. Gęste pikantne zupy mogą być podawane na zimno i na gorąco.
- Gjuwecze to dania mięsne, przyrządzane z młodych i tłustych mięs, więc w trakcie przygotowywania tej potrawy nie dodaje się tłuszczu.
- Musaki są chyba najpyszniejszymi z tych potraw; rodzaj dość pracochłonnej zapiekanki. Najpierw dusi się warzywa w niewielkiej ilości wody, potem kroi je w plastry i układa w brytfannie wkładając pomiędzy kolejne warstwy mięso i ziemniaki.
Najpopularniejszym sposobem przyrządzania mięsa jest skara, czyli ruszt, na którym opieka się właściwie wszystkie gatunki mięsa.
Spożywanie posiłków ma tu wymiar prospołeczny. Bardzo często obiady i kolacje spożywane są w gronie szerszym niż rodzinnym. Przez to potrafią trwać naprawdę długo. Mówi się, że Bułgar lubi dobrze zjeść. Ma śródziemnomorski temperament, ceni więc dobre jadło i nie gardzi napitkiem zawsze w doborowym towarzystwie.
Na śniadanie Bułgarzy najczęściej zjadają słodką lub słoną bułkę, popijając kwaśnym mlekiem lub sery, oliwki i wędliny.
Często jednak wypijają tylko czarną kawę i przegryzają cokolwiek.
W porze obiadowej jada się zazwyczaj małe kiełbaski zwane kebapczeta z sałatką warzywną i kromką białego puszystego pieczywa.
Wieczorny posiłek, najobfitszy, to tzw. danie z jednego garnka.
Najbardziej znaną potrawą jest bez wątpienia sałatka szopska. Jednym z jej składników jest ser typu „feta” zwany „biało sirene”, albo po prostu „sirene”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „ser”. Świadczy to o popularności tego typu sera w bułgarskiej kuchni. Jest on obecny w wielu daniach. Można nawet powiedzieć, że niektórzy Bułgarzy dodają sirene niemal do każdej potrawy, na przykład turyści zamawiający w Bułgarii frytki mogą zostać zaskoczeni faktem, że otrzymają je posypane startym sirene. Do sałatki koniecznie należy skosztować kieliszek rakiji, który jest tradycyjnym, mocnym alkoholem bułgarskim.
Potem podawana jest czorba (zupa). Danie główne, najczęściej tzw. mandża, zazwyczaj konsumuje się popijając winem. Uczta kończy się deserem. Przeważnie jest on w formie ciasta nasączonego bardzo słodkim syropem (bakława, triguna, kadaif). Po kolacji Bułgarzy spędzają czas w kawiarni, gdzie oprócz alkoholu piją specjalnie przygotowaną kawę.
Przykładowe bułgarskie specjały:
- BAKŁAWA – bardzo słodkie zawijane ciasto, zazwyczaj nadziewane orzechami
- BANICA – zawijane ciasto nadziewane owczym serem i jajkami
- GIUWECZ – zapiekanka z różnych warzyw, mięsa, ziemniaków
- KACZAMAK – papka kukurydziana zapiekana z jajkiem i żółtym serem, podawana w glinianym naczyniu
- KAWYRMA – gulasz wieprzowy lub drobiowy z warzywami i sosem, podawany w glinianym garnku
- KEBAPCZE – wałeczki z siekanego mięsa opiekane na grilu
- KIUFTE – kulki z siekanego mięsa opiekane na grilu
- MISZ- MASZ – jajecznica z pomidorami, papryką, owczym lub krowim serem
- OWCZARSKA – sałata pasterska, z szynka, oliwkami i tartym slonym serem
- PAŁACZINKA – naleśnik w wersji slodkiej lub slonej, nadziewany czekoladą, marmoladą itp.
- SKUMRIA – makrela z grila
- SNEŻANKA – salata z ogórków w zagęszczonym jogurcie z kawałkami orzechów włoskich.
- TARATOR – chłodnik ogórkowy z orzechami włoskimi i duża ilością czosnku, przyprawiony koprem, bardzo orzeźwiający, podawany zazwyczaj w miesiącach letnich.
Nie należy zapomnieć, że w Bułgarii są wspaniałe wina. Bułgarskie wina, mocne lub łagodne, młode lub lekkie i o smaku świeżych owoców, mają oryginalny i niezapomniany smak. Bułgarskie tradycje winiarskie mają długą i ciekawą historię. Ich początki sięgają czasów Traków, którzy byli pierwszymi producentami wina w Europie. W VII w.pne traccy królowie organizowali uczty, na których raczono się winem, gawędząc o stoczonych bitwach i planując wojenne wyprawy. Dzisiaj uprawia się wiele lokalnych szczepów winorośli, m.in.: Mawrud, Melnik i Gamza.
Warto spróbować także Bułgarskiego piwa – ZAGORKA lub KAMENICA.
Plażowanie w Primorsku.
Popularna forma „rozrywki” dla wielu wyjeżdżających na wakacje – to plażowanie. Plaże są bezpłatne – nie płaci się za wejście. Należy jednak pamiętać o tym, że część plaż jest dzierżawiona, gdzie są płatne leżaki i parasole (około 5-8 leva za sztukę na cały dzień). Istnieje możliwość oczywiście zaopatrzenia się we własny sprzęt do leżakowania (w sklepach i na straganikach sprzedawane są parasole i ręczniki ( z hoteli nie należy ich wynosić). Z własnym wyposażeniem wypoczywający lokalizują się w miejscu gdzie nie ma „firmowych” parasoli.
Można się spotkać także z plażami dla naturystów.
Uwaga: W sezonie bezwzględnie należy używać kremów z filtrami – słońce naprawdę mocno grzeje.
Ważne telefony:
Polskie Placówki dyplomatyczne w Bułgarii:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii: Bułgaria, Sofia 1000, Chan Krum 46, Tel.: +359 2 987 2610; Tel. dyżurny: +359 888 235 882; Faks: +359 2 987 29 39; sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl;
http://www.sofia.polemb.net.
Instytut Polski w Sofii: Bułgaria, Sofia, Weslec 12, 1000,; tel.: +3592 9810907; Faks: +3592 9815744;
sofia@instytutpolski.org; www.polinst-bg.org.
Galeria zdjęć miasta Primorsko.
Primorsko na żywo online kamery
Plaża północna
Приморско › North-East: Primorsko
Приморско › West: Primorsko